Idag var vi i Taberg hos Angela och Emelie på Mormor Magdas Därproducerade Glass. Med oss hade vi hallon, röda och svarta vinbär och jordgubbar. Nu skulle det göras glass!
De hade förberett för hallon och vit choklad glass. Oj oj, så gott! Vi bjöds även på glassprovning. Jisses med glass vi åt! Nektarin-chili, hallonrippel, kaksmet, smuliga rabarber, banan-lime, chokladmint, hallon-rosenvatten-sorbet, rabarberrippel osv osv osv. Godast? Alla! Burkarna tömdes.
Sen var det dags att avsmaka den hantverksmässiga glassen på våra hallon. Det var en sån härligt rund smak att vi bara ville ha mer och mer och mer. Vi rullade från stället när dagen var slut. Utan bil.
Framöver så kommer det komponeras ihop goda glassar på våra bär. Den sprudlande idésprutan Angela tänkte ingefära med hallonen och till vinbären så funderades det på en sorbet i kombination med hallon. Rabarber-hallon var ett annat uppslag. Så spännande! Jordgubbar och svarta vinbär kommer senare.
- Bär från Oberga Bärodling
- Stolt leverantör
- Mormor Magdas Därproducerade Glass
- Glassbutiken
- Glasstillverkning, ett hantverk!
- Färdigkokt bas som skall i glassmaskinen
- Mums!
- Tomma fat!
- Färdig i maskinen
- Ett lass med glass klart
- Glassen portioneras upp för hand för infrysning
- Våran hallon och vit choklad glass!













